Dzięki badaniu pojazdu na hamowni jego właściciel ma okazję dowiedzieć się ile koni mechanicznych jest w jego silniku, zbadać moment i prędkość obrotową oraz sprawdzić zużycie paliwa, a przy okazji wykryć nietypowe usterki. Hamowania jest najczęściej stacjonarnym stanowiskiem pomiarowym, niezbędnym w procesie tuningowania pojazdów.
Hamownie możemy podzielić na dwa rodzaje – silnikowe oraz podwoziowe. Badanie na hamowni silnikowej choć bardziej dokładne, to wymaga rozmontowania jednostki napędowej, co może być nieco uciążliwe. W przypadku hamowni podwoziowej – auto wjeżdża po prostu na rolki, a moment obrotowy badany jest na jego kołach i to właśnie ten rodzaj jest najczęściej wykorzystywany w badaniach.
Ze względu na rodzaj hamulca, hamownie dzielimy na inercyjne i obciążeniowe. W przypadku tych pierwszych wykorzystywane jest koło zamachowe lub inercja własna do obciążania mierzonego silnika/pojazdu. W hamowniach obciążeniowych hamowanie może być realizowane może w oparciu o hamulec wodny, elektrowirowy lub cierny.
Metoda – Inercja
Badanie metodą inercyjną jest dokładniejsze z tego względu, że nie wymaga pomiaru wartości momentu tego obciążenia, jednak by oddawać rzeczywiste wyniki musi mieć dużą inercję własną – w przeciwnym wypadku będą one zaniżone. Dokładność hamowni inercyjnej zależy przede wszystkim od użytego sensora obrotu/położenia jej rolek. W przypadku hamowni obciążeniowej zależy ona od rozdzielczości tensometru użytego do wyznaczenia momentu obrotowego obciążenia.
Po wykonaniu badania należy przeanalizować wszystkie parametry i otrzymane wykresy. Jeśli wykres momentu obrotowego jest poszarpany i skaczący, a krzywa momentu urywa się gwałtownie może to świadczyć o problemach z zaworami recyrkulacji spalin, czujnikami ciśnienia doładowania czy przepływomierzami. Jeśli krzywa przebiega poprawnie, a pomimo to silnik nie rozwija takiej mocy, jak trzeba może to świadczyć o uszkodzonej turbosprężarce, problemach z wtryskiwaczami lub z filtrem cząstek stałych.
Badanie auta na hamowni to koszt około 100 – 200 zł, cena uzależniona jest od tego czy pojazd wyposażony jest w napęd na jedną czy może w układ 4×4.
Napisz pierwszy komentarz on "Jak zbadać moc silnika?"