Jak często należy wykonywać przegląd samochodu?

jak-czesto-robic-przeglad

Wykonanie przeglądu jest czynnością obligatoryjną każdego kierowcy. Bez względu na to, czy jest to właściciel samochodu, czy jednośladu, musi on dokonać badania technicznego pojazdu. Celem badania jest sprawdzenie stanu technicznego, które decyduje o dopuszczeniu samochodu do użytkowania. Badania dokonuje się przede wszystkim dla bezpieczeństwa podróżujących oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Od czego zależy częstość wykonywania przeglądu? Częstotliwość odwiedzania stacji kontroli pojazdów w celu dokonania przeglądu zależy od rodzaju oraz wieku pojazdu.

Przegląd techniczny fabrycznie nowego samochodu osobowego bądź motocykla dokonuje się przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następny przegląd powinien być wykonany przed upływem 2 lat od pierwszego badania. Po upływie tego czasu każdy kolejny przegląd przeprowadza się raz w roku (wyjątek stanowią ciągniki rolnicze – badanie wykonujemy co 2 lata). Inaczej sprawa się ma z samochodami fabrycznie wyposażonymi w instalację gazową, samochodami służących do nauki jazdy oraz taxi – w tych przypadkach przegląd wykonujemy od początku co roku.

Właściciele samochodów oraz motocykli używanych (5-cio letnich lub starszych) mają obowiązek sprawdzenia samochodu raz w roku.

W przypadku sprowadzenia używanego pojazdu z zagranicy, przed zarejestrowaniem właściciel musi dokonać kontroli w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Co jest sprawdzane podczas kontroli? Podczas przeglądu samochodu sprawdzane są wszystkie podzespoły mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Diagnosta w pierwszej kolejności ustala zgodność numerów VIN z numerami rejestracyjnymi. Kolejnym etapem jest kontrola posiadania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Weryfikowany zostaje również stan ogumienia, stan techniczny wycieraczek i spryskiwaczy, prawidłowość działania i ustawienie świateł, działanie systemu hamulcowego oraz układu kierowniczego. Podczas kontroli sprawdzany jest również stan szyb i karoserii.

Ile kosztuje? Dokonanie kontroli samochodu osobowego na stacji diagnostycznej to koszt rzędu 98zł (samochody z silnikiem benzynowym lub dieslem), natomiast w przypadku samochodów z instalacją LPG koszt wynosi 162zł.

Napisz pierwszy komentarz on "Jak często należy wykonywać przegląd samochodu?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.