Czym jest auto hybrydowe? Jak działa napęd hybrydowy?

silnik_hybrydowy

Samochody hybrydowe wyposażone są w silnik spalinowy i elektryczny. Silnik elektryczny pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, zwiększyć moc samochodu; dzięki niemu możliwe jest także ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska. Jak działa napęd hybrydowy? Czy samochody hybrydowe są dobre?

Napęd hybrydowy powstał w celu wyeliminowania niedoskonałości silnika spalinowego. W silnikach spalinowych, by uzyskać dynamikę jazdy, konieczne jest stosowanie skrzyni biegów i sprzęgła. Pomimo jednak najlepszej, wielobiegowej przekładni nie można całkowicie zredukować pewnych niedoskonałości, a silnik spalinowy zmuszony jest do nieoptymalnej pracy.

Co to jest samochód hybrydowy? Jakie są rodzaje napędu hybrydowego?

 

W autach hybrydowych istnieją trzy różne rodzaje napędu: szeregowy, równoległy i szeregowo-równoległy. Czym się różnią?

W hybrydach szeregowych silnik spalinowy nie jest mechanicznie połączony z kołami pojazdu ale stanowi napęd dla generatora, który zasila silnik elektryczny i – następnie – napędza koła. Tego typu rozwiązanie liczy ponad 100 lat, a układ ten zapewnia komfortową pracę silnika oraz dynamiczną i płynną jazdę.

W przypadku hybryd równoległych silnik elektryczny wspomaga połączony mechanicznie z kołami silnik spalinowy. Jednostka elektryczna wspomaga więc jedynie samochód w sytuacjach wymagających dużego momentu obrotowego, a więc np. podczas przyspieszania lub wjazdu pod górę. Choć rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, stopień wykorzystania silnika spalinowego i zwiększyć dynamikę pojazdu, to nie eliminuje wspominanych elementów tradycyjnego napędu, takich jak sprzęgło czy skrzynia biegów.

W hybrydzie szeregowo – równoległej połączone są dwa poprzednie rodzaje napędu. Silnik spalinowy, połączony jest mechanicznie z kołami napędzanymi przez silnik elektryczny. Silnikowi elektrycznemu energii dostarcza m.in. połączony z silnikiem spalinowym generator, a także akumulator. W hybrydach służy on do gromadzenia energii pozyskanej w trakcie hamowania.

 

Ekologia i ekonomia w jednym

 

Jeśli chodzi o hybrydy samochody te, dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego, są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Oszczędność jest szczególnie odczuwalna podczas jazdy w mieście, gdy – np. podczas stania w korku czy w trakcie jazdy o niewielkich prędkościach – silnik spalinowy może nie zostać użyty ani razu. Dotyczy to przede wszystkim hybryd typu plug-in.

 

W przypadku samochodów hybrydowych opinie są zróżnicowane jednak faktem jest, że samochodów tych z roku na rok przybywa przez co są dziś stałym elementem dróg. Co więcej, obecnie każdy duży producent posiada hybrydy w swojej ofercie przez co ich wybór w ostatnich latach znacznie się zwiększył. Chcesz wiedzieć więcej na temat hybryd? Wejdź na stronę https://motoryzacja.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-czym-samochody-hybrydowe-roznia-sie-miedzy-soba,nId,2639050

Napisz pierwszy komentarz on "Czym jest auto hybrydowe? Jak działa napęd hybrydowy?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.