Diagnostyka samochodu za pomocą smartfona

diagnostyka samochodu

Znalezienie przyczyny usterki w pojeździe czy skasowanie błędu nie zawsze wymaga wizyty u mechanika. Wiele operacji tego typu wykonać można samodzielnie, przy pomocy urządzeń mobilnych.

Mobilna diagnostyka samochodów

Skasowanie kontrolki „check engine” lub wykonanie innej prostej czynności może kosztować w profesjonalnym warsztacie kilkadziesiąt złotych. Dzięki zwiększonej popularności smartfonów, kierowcy mogą obecnie samodzielnie dokonywać diagnostyki swoich pojazdów. Aby było to możliwe, wystarczy pobrać specjalną aplikację mobilną na smartfona lub tablet. Konieczny jest także zakup interfejsu diagnostycznego, czyli urządzenia podpinanego pod gniazdo diagnostyczne w aucie. Pozwala ono na przesyłanie niezbędnych danych na aplikację. Interfejs ten łączy się z urządzeniem mobilnym za pomocą WiFi lub Bluetooth. Dostępne są również modele wyposażone w kabel USB, dzięki któremu diagnostyka samochodów może być dokonywana także za pomocą komputera osobistego.

Uniwersalne zastosowanie

Większość samochodów produkowanych po 2000 roku wyposażana jest w nowoczesny system diagnostyczny. W każdym pojeździe tego typu kodowanie przebiega w taki sam sposób, dzięki czemu za pomocą interfejsu diagnostycznego sprawdzać można praktycznie wszystkie marki oraz modele. Po podłączeniu do samochodu, uzyskać da się wgląd do rzeczywistych parametrów pracy silnika. Dotyczy to między innymi napięcia i ciśnienia ładowania, temperatury wody czy sygnału sondy Lambda. Parametry te są pobierane z poszczególnych, współpracujących z silnikiem czujników.

Wykrywanie usterek

Obserwacja podanych wartości pozwala nierzadko na samodzielną identyfikację różnych usterek samochodu. Jeżeli na przykład wskaźnik nie jest w stanie osiągnąć maksymalnej wartości, przyczyną najprawdopodobniej okazuje się nieszczelność układu dolotowego. Natomiast spadek napięcia spoczynkowego akumulatora jeszcze przed uruchomieniem zimnego silnika, może oznaczać konieczność jego doładowania. Za pomocą smartfona czy tabletu przeprowadzona może być jednak nie tylko wstępna diagnostyka samochodów. Kierowca ma również możliwość wyświetlania poszczególnych błędów oraz ich usuwania. Funkcje tego typu oferują głównie płatne aplikacje, które wyposażane są w wiele dodatkowych funkcjonalności.

Rozbudowane możliwości

Wiele aplikacji poza sprawdzaniem i kasowaniem błędów pozwala także na odczytywanie stopklatki, na którą składają się zapamiętywane w momencie pojawienia się błędu dane z czujników. Inną dodatkową funkcjonalnością może być także możliwość odczytywania momentu obrotowego lub emisji CO2. Niektóre aplikacje oferują poza standardowymi parametrami również możliwość zmiany sposobów przedstawiania poszczególnych wartości, na przykład w formie wykresów, zegarów czy tabelek. Właściciel pojazdu może też na przykład prowadzić dziennik wydatków, co pozwala na ocenę ekonomii jazdy. Do rozszerzonych możliwości tego typu aplikacji należą ponadto funkcje podpowiadania zmiany biegu w czasie jazdy, przypominania o przeglądach oraz wyliczania kosztów utrzymania i tras przebytych przez samochód.

Dziękujemy portalowi Autotesto.pl za współpracę merytoryczną.