Diesel czy benzyna? To dylemat, z którym musi się zmierzyć każda osoba kupująca samochód. O ile, oczywiście, nie jest zadeklarowanym miłośnikiem „klekotów” lub odwrotnie, kocha tylko silniki benzynowe.
Postaram się w kilku prostych zdaniach opisać cechy, którymi różnią się oba silniki, pomijając szczegóły wysoce techniczne, gdyż ich znajomość nie jest raczej potrzebna zwykłym ludziom.
Pierwszą istotną różnicę zauważymy już na etapie przeglądania ofert sprzedaży samochodów, ponieważ auta z silnikiem diesla są zwyczajnie droższe. Jeszcze kilka lat temu ogromnym plusem zarówno dla posiadaczy diesla, jak i osób zainteresowanych kupnem takiego auta, była znacznie niższa cena oleju napędowego względem ceny benzyny. Obecnie ceny paliwa wyrównały się, nie jest to więc już żadną zaletą. Atutem silnika wysokoprężnego jest jednak niewątpliwie niższe spalanie względem benzynowego konkurenta. Wynosi ono nawet 25% mniej. Dlatego diesel to idealny wybór dla osób, które dużo jeżdżą samochodem – przy częstych i dalekich podróżach zaoszczędzimy sporo pieniędzy na paliwie. Istnieje jednak ryzyko, że poprzedni właściciel również zakupił diesla w celu pokonywania nim dużych kilometraży. Zwiększa to więc prawdopodobieństwo, że silnik był mocno eksploatowany i jest w kiepskim stanie. Bez fachowej porady nie będziemy w stanie tego ocenić. Naprawa takiego silnika będzie kosztowała dużo więcej, niż naprawa „benzyniaka”.
Na plus silnika benzynowego przemawia to, że auto dużo szybciej nagrzewa się zimą, co dla wielu osób, które w zimowe poranki muszą dojechać do pracy lub zawieźć dzieci do szkoły, może być bardzo istotne. Dlatego silnik benzynowy jest najlepszym wyborem dla tych, którzy potrzebują samochodu do zwykłych, codziennych czynności. Spalanie benzyny jest odrobinę wyższe, ale zarówno naprawy, jak i sam zakup samochodu są zdecydowanie tańsze względem diesla.
Napisz pierwszy komentarz on "Diesel czy benzyna?"