Jak stuningować ciężarówkę?

Scania R620 Show Truck Tiger at a Warehouse

Tuningowanie samochodów ciężarowych jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularne również w Polsce. Moda na stuningowane samochody przyszła do nas z północy: z krajów Skandynawskich oraz północnego zachodu, z państw Beneluksu. Nie da się jednak ukryć, że tuning jest dość kosztowny, nie mniej jednak coraz więcej osób prywatnych i firm chce spełniać swoje marzenia o takiej wyjątkowej ciężarówce.
Wszystko, również koszty takich działań, są uzależnione od tego, jak podchodzimy do słowa „tuning”. Zasadniczo mówimy o dwóch podstawowych rodzajach tuningu.
Tuning mechaniczny
Obejmuje modyfikacje podstawowych części samochodu: silnika, układu napędowego, hamulcowego oraz podwozia w celu zwiększenia mocy pojazdu. Podczas tuningu mechanicznego chcemy maksymalnie zwiększyć prędkość rozwijaną przez samochód.
W tym przypadku można wymienić tłoki na kute, są one o wiele bardziej wytrzymałe oraz zdecydować się na wymianę gaźnika. Bardzo pomocne okazuje się także zakupienie nowoczesnych świec zapłonowych, które cechują się wysokoenergetycznością oraz zastosowanie wzmocnionego układu sprzęgła. W stuningowanych ciężarówkach często stosuje się również mechaniczne skrzynie biegów, warto więc pomyśleć nad ich wymianą.
Tuning mechaniczny obejmuje dokonywanie modyfikacji w podwoziu pojazdu. Te działania pozwolą nie tylko na zwiększenie stabilności auta, ale także na zwiększenie przyczepności do podłoża stuningowanej ciężarówki. Tuning w tej kwestii może obejmować zastosowanie lekkich felg, które pozwolą na obniżenie masy koła, co sprawi, że znacznie zwiększy się ich przyczepność do nawierzchni. Konieczne jest również wzmocnienie układu hamulcowego, mocniejsze hamulce są bowiem nieodzowne w przypadku rozwijania większych prędkości. Aby obniżyć środek ciężkości samochodu konieczne jest z kolei zmienienie parametrów zawieszenia pojazdu. Sprawi, że ciężarówka lepiej będzie trzymała się drogi będzie można rozwinąć większe prędkości, również na zakrętach.
Tuning optyczny
Inaczej muckowy. Zmieniamy wyglądu pojazdu tak, aby podkreślić jego wyjątkowość i indywidualne cechy właściciela. Zmiana koloru pojazdu to podstawa. Warto postawić na barwne dekoracje, naklejki na samochód, graffiti i wiele podobnych działań, pozwalających na wyróżnienie samochodu spośród innych.
Tuning samochodów ciężarowych rozwija się wraz z dynamicznym rozwojem branży transportowej. Wciąż powstają nowe rozwiązania technologiczne, pozwalające na większe i bardziej innowacyjne modernizacje różnych części swojego samochodu.

Napisz pierwszy komentarz on "Jak stuningować ciężarówkę?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.