Nowe przepisy o ruchu drogowym – jazda bez prawa jazdy

nowe_przepisy-jazda_bez_prawa_jazdy_1

Z dniem 18 maja 2015 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Kierowcy jeszcze bardziej powinni mieć się na baczności, ponieważ w przypadku złamania przepisów będą na nich nakładane nieporównywalnie większe grzywny i bardziej zaostrzone kary, w porównaniu  do wcześniejszych regulacji.

Do najważniejszych wprowadzonych zmian możemy zaliczyć m.in.:

  • kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość o min. 50 km/ h na terenie zabudowanym, traci prawo jazdy na 3 miesiące
  • kierowcy, którzy przewozić będą zbyt dużą liczę osób, tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące
  • osoby skazane za jazdę w stanie nietrzeźwości, w przypadku przywrócenia im uprawnień po odbyciu kary, zmuszone są do zainstalowania w aucie urządzenia blokady samochodowej
  • kierowcy, którym zatrzymano prawo jazdy pod wpływem prowadzenia samochodu po alkoholu, zmuszeni są również do uiszczenia opłaty pieniężnej na świadczenie związane z poszkodowanymi
  • biorąc pod uwagę kierowców –recydywistów, sąd orzeka zakaz o dożywotnim prowadzeniu pojazdów

Jazda samochodem bez prawa jazdy w świetle nowo obowiązujących przepisów.

Czy można jeździć bez prawa jazdy? Wszystkie osoby czynnie uczestniczące aktywnie w ruchu drogowym jako kierowcy, mają podstawowy obowiązek okazania odpowiednim organom, dokumentów niezbędnych do kierowania pojazdem, to są : prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy dotyczącej ubezpieczenia. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Brak dokumentów podczas kontroli, w tym brak prawa jazdy skutkuje grzywną lub lżejszą karą nagany. Według rozporządzenia podpisanego przez Prezesa Rady Ministrów, dotyczącego wysokości nakładanych grzywien, mandat za brak prawa jazdy wynosi 50 zł. W przypadku, gdy zaistnieje brak prawa jazdy przy kontroli kierowcy nie naliczane są punkty karne.

Jazda bez prawa jazdy – konsekwencje wynikające z braku uprawnień do prowadzenia samochodu.

Jeżdżenie bez prawa jazdy grozi karą grzywny. Ponadto możliwe nałożenie kary w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Taką decyzję podejmuje sąd. Kierowcy, którzy mieli wcześniej wycofane uprawnienia, mogą być poddani karze grzywny, ograniczeniu wolności osobistej, a w najgorszym przypadku pozbawieni wolności na okres 2 lat.

W przypadku prowadzenia pojazdów bez wymaganych do tego celu uprawnień, po ich skonfiskowaniu przez organ sądowy, jazda bez dokumentów prawa jazdy traktowana już jako przestępstwo, a nie jak było do tej pory wykroczenie. W tego typu przypadkach kierowca może zostać skazany na karę pozbawienia wolności.

1 Komentarz on "Nowe przepisy o ruchu drogowym – jazda bez prawa jazdy"

  1. Zdarza się, jak widać. Nie martw się, popraw sobie humor i kup prezent, np. kartę podarunkową, to zawsze poprawia nastrój :)).

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.