Jazda tunelem

jazda-tunelem

Jazda tunelem wymaga od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności. Zasady poruszania się w tunelach regulują odrębne przepisy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Przed wjechaniem do tunelu należy przede wszystkim zdjąć okulary słoneczne i włączyć światła mijania, absolutnie zakazane jest poruszanie się w tunelu na światłach do jazdy dziennej. Pamiętaj też o zachowaniu bezpiecznej odległości, regulowana jest ona stosowną ustawą. W tunelu o długości większej niż 500m, zlokalizowanym poza obszarem zabudowanym, należy zachować odstęp min. 50 m od poprzedzającego samochodu ( w przypadku zespołu pojazdów lub aut o masie większej niż 3,5t odległość ta wynosi 80m). Pamiętaj też, że w tunelu zabronione jest: zawracanie, wyprzedzanie, cofanie, a także zatrzymywanie się, jeśli to nie jest konieczne.

W sytuacji, gdy w tunelu dojdzie do zatoru niezwłocznie włącz światła awaryjne, dzięki temu jadący za Tobą samochód na Ciebie nie najedzie. Zatrzymaj się w odległości 100 metrów od kolejnego auta i wyłącz silnik samochodu. Oczekuj na komunikaty nadawane w radio lub przekazywane przez obsługę tunelu. W przypadku awarii samochodu, w trakcie jazdy tunelem postępuj tak jak w przypadku zatoru z tym, że zaparkuj możliwie najbliżej prawej krawędzi drogi . Przed wyjściem z samochodu pamiętaj o założeniu odblaskowej kamizelki, następnie wysiądź i wezwij pomoc korzystając z dostępnych punktów ewaluacyjnych, połączysz się bezpośrednio z obsługą tunelu, która najszybciej jak to będzie możliwe przybędzie C i z pomocą.

 

Napisz pierwszy komentarz on "Jazda tunelem"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.