Kontrolki w aucie i ich funkcje

kontrolki_777x437

KONTROLKI_INFOGRAFIKA_BRIGHT_miniaturka_600x435

Kontrolki samochodowe -rodzaje

Kontrolki w samochodzie możemy podzielić na trzy grupy: informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze i ostrzegawcze.

Kontrolki informacyjne (zielone lub białe) sygnalizują np. zmianę biegu lub włączenie świateł mijania. Ich funkcja jest czysto komunikacyjna.

Zapalenie się kontrolki informacyjno-ostrzegawczej (pomarańczowej) oznacza drobną awarię. Kierowca może kontynuować jazdę, ale może się okazać, że dla usunięcia usterki trzeba będzie odwiedzić warsztat.

Kontrolki ostrzegawcze (czerwone) wskazują na wystąpienie poważnej awarii, z którą nie możemy kontynuować podróży. Dalsza jazda może skutkować znaczącym uszkodzeniem samochodu lub spowodowaniem wypadku, dlatego w sytuacji pojawienia się czerwonej kontrolki należy niezwłocznie zjechać na pobocze.

2 Komentarze on "Kontrolki w aucie i ich funkcje"

  1. te stare auta tylu nie mają… i chyba lepiej, nie wiadomo, co będzie za kilkadziesiąt lat, auto będzie 1 wielką świecącą kontrolką:)

  2. To nie wszystkie kontrolki jest ich naprawdę dużo i często różnią się w zależności od marki auta co utrudnia ich interpretację. Dużo kontrolek jest na https://www.forumsamochodowe.pl/kontrolki-samochodowe/ i warto tam zajrzeć.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.