Ile kosztuje eksploatacja samochodu?

ile-kosztuje-eksploatacja-samochodu

Praca często wymaga mobilności, co wiąże się z coraz większą liczbą osób, które zmuszone są do zakupu samochodu. Od lat poszukujemy modeli ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska. Pierwszym wydatkiem jest oczywiście nabycie auta. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze samochodu?

Niepozornym, acz ważnym aspektem, jest rodzaj skrzyni biegów. Automatyczna zapewnia wygodę, podczas poruszania się po mieście,a brak konieczności ich zmieniania daje ogromny komfort. Minusem jest cena, ponieważ przytoczona skrzynia podnosi ogólną wartość pojazdu. Manualna sprawdza się, jeśli użytkownik często wybiera się w dłuższe trasy, ponieważ pozwala na mniejsze zużycie paliwa niż w przypadku wyżej wymienionej. Ważne jest też to, że samochód z „manualem” jest tańszy.

Zanim dokonamy kupna, stajemy przed wyborem: pojazd elektryczny czy spalinowy. Ogólnie znany jest fakt, że samochody zasilane prądem są przyjazne środowisku, ponieważ nie zanieczyszczają go. Cena pojazdu elektrycznego wynosi blisko 100 000 zł. Za to koszt utrzymania takiego auta jest znacznie niższy, niż w przypadku spalinowego. Silniki elektryczne są prostsze, co skutkuje mniejszą awaryjnością i uniknięciem częstego serwisowania pojazdu.

Po dokonaniu zakupu należy zadbać o bezpieczeństwo w formie ubezpieczenia. Koszty ubezpieczenia samochodu (OC) wahają się od 300zł do nawet 1300zł (dane ze stycznia 2016r.). Mogą one wzrosnąć, jeśli chcemy wykupić inne usługi oferowane przez daną firmę. Pocieszający jest fakt, że za bezkolizyjną jazdę otrzymujemy znaczne zniżki.

Następnym wydatkiem związanym z bezpieczeństwem są coroczne badania techniczne. Ile kosztuje przegląd samochodu? Minister infrastruktury określa jego stawkę dla danego pojazdu, która w przypadku samochodu osobowego wynosi ok. 100zł (napędzany gazem LPG – ok. 150zł). Musimy się liczyć z tym, że jeśli pojazd nie przejdzie pomyślnie testów, należy je powtórzyć, co oznacza kolejną opłatę.

Na końcu eksploatacja i jej koszty. Ceny napraw są zazwyczaj zależne od rodzaju usterki, przez to ciężko ustalić średnie kwoty. W przypadku paliw (lub ładowania samochodu) jest już to możliwe. Naładowanie pojazdu elektrycznego, pozwalające na przejechanie 100km, wynosi średnio 6zł. Benzyna i olej napędowy utrzymują się w granicach 4-5zł za litr, a gaz to wydatek rzędu ok. 2zł. Należy zawsze brać pod uwagę spalanie danego samochodu. Możliwe jest odliczenie podatku VAT od paliwa, podczas corocznego rozliczenia, jeśli pojazd jest wykorzystywany jedynie do celów gospodarczych.

Napisz pierwszy komentarz on "Ile kosztuje eksploatacja samochodu?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.