12 sposobów oszczędzania na motoryzacyjnych wydatkach

12_spodobow-OTOMOTORYZACJA_v1

Z myślą o wszystkich kierowcach przygotowaliśmy krótki poradnik  o tym, jak jeździć samochodem i nie wydawać za dużo. Sprawdź jak zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie!

Regularnie serwisuj auto

Dokładnie przejrzyj książkę gwarancyjną i instrukcję obsługi samochodu, sprawdź co jaki okres czasu lub co ile przejechanych kilometrów należy wymienić olej silnikowy, pasek rozrządu, czy klocki hamulcowe. Pamiętaj regularnie serwisowany samochód to dłuższa żywotność Twojego samochodu i zdecydowanie mniejsze koszty jego eksploatacji.

Samodzielnie wykonuj najprostsze naprawy

Regularne, samodzielne sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, płynu hamulcowego, czy chłodniczego i ewentualne uzupełnienie ich braków zapobiegnie usterkom auta, a dodatkowo zostawi w Twojej kieszeni nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Ponadto będziesz mógł się pochwalić przed bliskimi samodzielnością i zdobyć w ich oczach uznanie –  to jest bezcenne 😉

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach

Zbyt niskie (lub zbyt wysokie) ciśnienie w oponach może przekładać się na większe spalanie Twojego auta, ciśnienie mniejsze o 20% od tego, które zaleca producent to o 5% większe zużycie paliwa. Jazda na niedopompowanych kołach powoduje również szybsze zużywanie się opon, natomiast przepompowanie wydłuża drogę hamowania i grozi pęknięciem opony na wybojach czy dziurach.

Używaj tempomatu

Jeśli tylko Twoje auto wyposażone jest w tempo mat korzystaj z niego, szczególnie podczas jazdy na dłuższych odcinkach. Poruszanie się ze stałą prędkością pozwoli Ci uniknąć przyśpieszania i zwalniania tempa jazdy – dzięki temu zaoszczędzisz paliwo. Ponadto uruchomienie tempomatu sprawi, że Twoja prawa noga będzie miała okazję chwilę odpocząć 😉

Tankuj paliwo o odpowiedniej liczbie oktanów

Zawsze tankuj paliwo zgodnie z zaleceniem producenta, większa liczba oktanów, wbrew powszechnie panującej opinii, nie przełoży się na osiągi Twojego auta. Oszczędzanie na paliwie i tankowanie popularnej 95 zamiast zalecanej 98 przełoży się natomiast na spadek mocy Twojego silnika.

Sprawdź filtr powietrza

Regularnie sprawdzaj i w razie potrzeby wymieniaj filtr powietrza. W przypadku zbyt zabrudzonego filtra do silnika nie dochodzi powietrze i zaczyna on zużywać coraz więcej paliwa, co niekorzystnie odbija się na zawitości Twojego portfela.

Korzystaj z programów lojalnościowych

Największe stacje benzynowe, by przyciągnąć klientów, prowadzą programy lojalnościowe. Klienci za każde zakupy na stacji – paliwa bądź innych produktów, otrzymują punkty, a po uzbieraniu ich określonej liczby mogą odebrać nagrody. Jest to doskonały sposób na darmowe tankowanie, czy zdobycie akcesoriów samochodowych zupełnie za free.

Regularnie serwisuj opony

Przy okazji wymiany opon sprawdź stan ich zużycia i przekaż do wyważenia. Dzięki temu opony będą zużywały się równomiernie, a właściwe dbanie o nie przedłuży ich żywotność.

Licz kilometry

Przed udaniem się na zakupy, czy na wakacje zaplanuj trasę. Staraj się zawsze wybierać optymalną drogę i ograniczać do minimum liczbę przejechanych kilometrów. Do sklepu znajdującego się nieopodal Twojego domu udaj się na pieszo – nie dość, że zaoszczędzisz na paliwie, to jeszcze zadbasz o swoje zdrowie!

Nie jeździj na luzie!

Zdecydowanie odradza się korzystanie z biegu jałowego – jadąc „na luzie” nie masz kontroli nad pojazdem, nie możesz gwałtownie przyspieszyć,  szybko ominąć przeszkody itp. Jazda na luzie nie opłaca się również z ekonomicznego punktu widzenia, komputer pokładowy, w który wyposażona jest większość aktualnie produkowanych samochodów, nie dopuszcza do zgaśnięcia silnika i  dostarcza mu dość  dużą dawkę paliwa.

Zabieraj pasażerów

Jeśli to tylko możliwe szukaj pasażerów, którzy poniosą część wydatków związanych z zakupem paliwa. Jeżdżąc do pracy samochodem, poszukaj osób z okolicy, które udają się w tym samym kierunku i dojeżdżajcie wspólnie, pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie!

Jeździj spokojnie

Unikaj gwałtownego przyśpieszania lub hamowania i wciskania pedału gazu do podłogi – tym samym zdecydowanie ograniczysz ilość spalanego paliwa, a i hamulce Twojego auta dłużej zachowają swoją skuteczność!

Napisz pierwszy komentarz on "12 sposobów oszczędzania na motoryzacyjnych wydatkach"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.