Leasing auta – czy to się opłaca?

Leasing auta - czy to się opłaca?

Leasing na samochód jest jedną z najpopularniejszych form finansowania auta firmowego w Polsce, natomiast na zachodzie częściej korzysta się z wynajmu długoterminowego. Jakie są zatem różnice i co jest korzystniejsze?

Leasing polega na odpłatnym użytkowaniu przedmiotu leasingu (w tym przypadku auta) przez leasingobiorcę. Leasingobiorcą może być przedsiębiorca lub osoba prywatna. Przy czym właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, a leasingobiorca jest jedynie jego użytkownikiem. Usługi leasingu odbywają się w określonym czasie i na określonych warunkach. Opłaty za użytkowanie auta w leasingu uiszczane są w ratach (tzw. raty leasingowe). Zarówno raty leasingowe jak i czas leasingu zawarte są w umowie leasingowej. W momencie zapłaty ostatniej raty prawo własności przechodzi na leasingobiorcę (automatycznie) lub po zapłaceniu ostatniej raty leasingobiorca jest zobowiązany do zakupu samochodu za sumę określoną w umowie.

Zastanawiając się nad wzięciem auta w leasing powinniśmy wziąć pod uwagę koszty, które poniesiemy poza ratami. Dlatego przed podpisaniem umowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danej firmy leasingowej. Szczególną uwagę trzeba zwróć na:
· wysokość opłat leasingowych oraz możliwość zmiany stawki,
· sposób rozliczania szkody całkowitej samochodu,
· możliwość wcześniejszego zakończenia umowy,
· ukryte koszty (np. cesja umowy leasingowej na osobę trzecią, odnowienie umowy po wypowiedzeniu, czy opłata za wezwanie do zapłaty, trzeba liczyć się również z określoną w umowie opłatą wstępną oraz ewentualną opłatą końcową).

Coraz bardziej popularną alternatywą dla leasingu staje się długoterminowy wynajem samochodu. Polega on na odpłatnym korzystaniu z pojazdu w dłuższym okresie czasu. Podczas trwania umowy wynajmu właścicielem jest firma wynajmująca auto. Klient może zostać właścicielem auta po zakończeniu umowy, jeśli będzie chciał je wykupić, ale nie jest to konieczne. Firma świadcząca usługi wynajmu długoterminowego zobowiązuje się do stałej opieki pojazdu. Jest to rozwiązanie dużo bardziej wygodne, gdyż osoba wypożyczająca auto nie musi martwić się o żadne wydatki związane z serwisowaniem oraz utrzymaniem pojazdu. W przypadku awarii, czy wypadku dostarczane jest auto zastępcze. Zmiana ogumienia, stały przegląd czy wszelkie ubezpieczenia również stoją po stronie firmy wypożyczającej. Wynajem długoterminowy jest też zwykle tańszą alternatywą leasingu. Koszty wynajmu długoterminowego zależą głównie, od czasu na jaki auto zostaje wypożyczane. Im dłuższy okres użytkowania, tym cena będzie korzystniejsza. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest limit kilometrów. Im mniejszy, tym niższa cena (jednakże nie wszystkie wypożyczalnie uwzględniają ten czynnik). Wpływ na wysokość opłat ma również forma użytkowania auta.

Leasingobiorca po upływie umowy staje się właścicielem kilkuletniego auta, często już mocno zużytego. Z tego względu w przypadku wynajmu długoterminowego po skończonej umowie użytkownik rzadko decyduje się na wykupienie samochodu. Dlatego wynajem okazuje się rozwiązaniem tańszym i efektywniejszym, a także dużo bardziej wygodnym.

1 Komentarz on "Leasing auta – czy to się opłaca?"

  1. Takich informacji szukałem. Dobrze się czyta.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.