Jak monitoring samochodu może przydać się w przypadku wypadku lub kradzieży? Sprawdzamy.

Jak monitoring samochodu może przydać się w przypadku wypadku lub kradzieży? Sprawdzamy.

Jednym z najważniejszych powodów, dla których popularność monitoringu GPS w firmach które korzystają z floty aut jest tak duża, jest bezpieczeństwo. Rozwiązanie to jest uważane za niezwykle przydatne w przypadku zaistnienia wypadku, kradzieży lub próby kradzieży. Jak konkretnie monitoring samochodu może pomóc nam podczas takiego zdarzenia?

Szybka reakcja
Jeśli już doszło do przywłaszczenia sobie samochodu przez niepowołaną osobę to jeśli chcemy odzyskać mienie powinniśmy zareagować jak najszybciej. Dzięki monitoringowi GPS bardzo szybko jesteśmy w stanie stwierdzić wszelkie odstępstwa od ustalonego wcześniej harmonogramu. W większości firm mających flotę aut procedura wygląda w ten sposób, że dyspozytor po wykryciu odstępstwa kontaktuje się z kierowcą telefonicznie i ustala jego przyczyny. Jeśli jednak do kierowcy nie można się dodzwonić a auto nadal się porusza, jest to wystarczająca przesłanka do tego, aby zgłosić sprawę na policję. Im szybciej zostanie ona powiadomiona tym większe są szanse na ujęcie sprawcy. Jeśli auto opuści teren Polski czy nawet Unii Europejskiej to później poszukiwania mogą być znacznie bardziej problematyczne.

Podobnie sytuacja wygląda jeśli pojazd ulegnie wypadkowi. Gdy auto niespodziewanie się zatrzymuje – dyspozytor dzwoni do kierowcy i jeśli nie może się do niego dodzwonić to ma pełne prawo uznać, że najwyraźniej kierowca jest nieprzytomny lub ranny i może od razu wezwać karetkę.

Określenie pozycji
Wskazania systemu GPS są dość dokładne, przynajmniej dopóki znajdujemy się w zasięgu sieci komórkowej. Ma to kluczowe znaczenie jeśli chcemy o miejscu wypadku poinformować służby. Z perspektywy dyspozytora jak na dłoni widać przy jakiej drodze znajduje się samochód, jak nazywa się najbliższe miasto czy nawet gdzie zlokalizowany jest najbliższy szpital.

Jeszcze bardziej pomocny okaże się monitoring samochodu w przypadku jego kradzieży. Jeśli już po jej zaistnieniu nadajnik GPS nadal informuje o pozycji pojazdu to dyspozytor może na bieżąco przekazywać policji informacje odnośnie prędkości, kierunku w jakim auto się porusza czy najbliższej miejscowości z posterunkiem policji. Dzięki temu ujęcie sprawcy i odzyskanie mienia staje się o wiele łatwiejsze.

Minimalizowanie konsekwencji
Naturalnie zgłoszenie wypadku lub kradzieży na policję ma absolutny priorytet, jednak gdy już to zrobimy powinniśmy zadbać o to, aby skutki zdarzenia dotknęły nas w jak najmniejszym stopniu. Jeśli np. kierowca został ranny, ale ładunkowi nic się nie stało być może warto byłoby dokończyć fracht z wykorzystaniem innego ciągnika (o ile oczywiście policja nie zabezpieczy przyczepy do dochodzenia). Szybkie zorientowanie się w sytuacji które gwarantuje monitoring GPS pozwala również na to, aby od razu poinformować klienta o ewentualnym opóźnieniu lub dać sobie czas na zastanowienie się co w zaistniałej sytuacji należy zrobić. Czas reakcji ma również znaczenie podczas kontaktów z ubezpieczycielem – im szybciej zgłosimy jakiekolwiek zdarzenie tym krócej będziemy czekać na wypłatę odszkodowania.

1 Komentarz on "Jak monitoring samochodu może przydać się w przypadku wypadku lub kradzieży? Sprawdzamy."

  1. Jeśli właściciel auta chce się dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą musi pamiętać żeby nie ograniczać się tylko do monitoringu gps. Warto mieć coś jeszcze w zanadrzu. Kilka propozycji można znaleźć tutaj: https://pugo.pl/blog/jak-zabezpieczyc-auto-przed-kradzieza/

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.