Najczęściej używane części i akcesoria do tuningów samochodowych

tuning

Tuning samochodu to temat towarzyszący czterem kółkom praktycznie od początku ich historii. Prędzej czy później każdy kierowca dochodzi do wniosku “kurcze, wszystko tu pięknie, ale gdyby tylko tak to zmienić, to byłoby idealnie” i wkracza na drogę tuningu. I chociaż większości osób “tuning” kojarzy się z odjazdowymi modyfikacjami rodem z Za Szybkich Za Wściekłych, to teoretycznie nawet dodanie choinki zapachowej to forma tuningu naszego auta. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co właściwie tuningujemy – po co i za pomocą jakich części.

Gwoli przypomnienia – na wypadek, gdybyśmy musieli szybko wyjaśnić Babci Krysi dlaczego ona też tuninguje swój samochód, i że wcale nie jest to straszne – tuning to jakakolwiek modyfikacja samochodu, którą przeprowadzamy by sprawić by nasze auto bardziej odpowiadało naszym gustom. Niejednokrotnie ma to na celu podkręcenie osiągów samochodu poprzez tuning mechaniczny lub elektroniczny, ale równie często są to proste zabiegi mające na celu uprzyjemnienie nam jazdy i sprawienie, by auto po instalacji różnej maści akcesoriów i gadżetów samochodowych po prostu ładniej wyglądało. Takie upiększenie za pomocą dodatków nazywamy tuningiem optycznym.

Zabierając się za tuning auta, najczęściej do czynienia mamy z silnikiem, podwoziem i układami spalinowymi i napędowymi. Możemy wymienić skrzynię biegów, najczęściej na mechaniczną. Możliwe jest zainstalowanie chłodnicy międzystopniowej, popularne jest instalowanie turbosprężarki. Często też wymienia się tłumik i instaluje się chromowaną końcówkę rury wydechowej. Popularne są również wysokoenergetyczne świece zapłonowe. Kierowcy zainteresowani rajdami i jazdą w terenie często decydują się na wymianę foteli na sportowe i instalację odpowiedniego orurowania samochodu.
Bardzo często wzmacnia się hamulce i dopasowuje się je do potrzeb użytkownika. Instaluje się również alufelgi by koła szybciej odzyskiwały kontakt z nawierzchnią. Modyfikuje się zawieszenie, resory i amortyzatory. Oczywiście, nie tylko podkręcanie parametrów jest istotne – ważną kategorią modyfikacji są także te służące podniesieniu bezpieczeństwa kierowcy i samego auta. Tutaj często sięga się po lepsze pasy, dodatkowe reflektory samochodowe, układ gaśniczy i tym podobne.

Oczywiście, to tylko czubek góry lodowej – ale to świetny punkt wyjścia dla każdego, kto chce wkroczyć na drogę tuningu.

Napisz pierwszy komentarz on "Najczęściej używane części i akcesoria do tuningów samochodowych"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.