Dowiedz się, jak poruszać się na autostradzie

shutterstock_246281044_small

 

Z każdym rokiem na naszej drogowej mapie przybywa autostrad, w przeciągu kilku ostatnich lat liczba ich kilometrów zwiększyła się niemal trzykrotnie, planowane są również kolejne inwestycje w tym zakresie. Przewiduje się, że do 2025 roku w Polsce będziemy mieli około
7 tys. km dróg ekspresowych i autostrad.

Polacy cały czas uczą się poruszania po drogach szybkiego ruchu, mimo, że autostrady są statystycznie najbezpieczniejsze z wszystkich rodzajów dróg, to rok rocznie ginie na nich kilkadziesiąt osób.  Na co zwrócić szczególną uwagę jadąc jedną z nich?

Wjazd na autostradę

Pierwszym z elementów autostrady z jakim kierowcy stykają się tuż po przekroczeniu bramek jest pas rozbiegowy. Najczęściej ma on na tyle dostateczną długość, że kierowca może spokojnie nim jechać i oczekiwać na możliwość wjazdu na właściwy pas. Niestety wielu kierowców nie wykorzystuje go w całości, a od razu wjeżdża na pas autostrady, nie zwracając szczególne uwagi na pędzące nią auta. Wiadomym przecież jest, że włączając się do ruchu mamy prędkość 60-80 km/h, a pojazdy na autostradzie jadą o ok. 50 km/h  szybciej zatem nawet, jeśli wydają nam się one dość daleko, to biorąc pod uwagę ich prędkość, znajdą się przy nas w przeciągu kilku sekund. Należy zawsze wziąć to pod uwagę, nim podejmiemy decyzję o zjechaniu z pasa rozbiegowego.

Jazda prawym pasem i wyprzedzanie

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami kierowca zobligowany jest do poruszania się prawym pasem, niedopuszczalna jest jazda innym pasem. Pas środkowy i skrajny służą do wyprzedzania wolniej jadących pojazdów, niestety wielu kierowców nie stosuje się do tych przepisów, przemieszają się najczęściej prawym pasem uniemożliwiając płynny ruch innym.

W przypadku wyprzedzania na autostradzie zachować należy niezwykłą ostrożność. Przed zmianą pasa należy się upewnić, że jest on wolny i nie zbliża się do nas inny pojazd, któremu moglibyśmy wymusić pierwszeństwo. Po wykonaniu manewru bezzwłocznie należy powrócić na skrajny pas. Wyjątkiem może być sytuacja, w której chcemy wyprzedzić jeszcze kolejne samochody – wówczas na pasie możemy pozostać, do czasu zakończenia manewru.

W czasie jazdy autostradą kierowca musi być niezwykle czujny, ogromne prędkości jakie rozwijają pojazdy niosą ze sobą śmiertelne zagrożenie i jedna chwila nieuwagi może zakończyć się ogromną tragedią.

Napisz pierwszy komentarz on "Dowiedz się, jak poruszać się na autostradzie"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.