Czy posiadanie apteczki w samochodzie jest obowiązkowe?

apteczka w samochodzie

Na wyposażeniu samochodu znajduje się wiele różnych rzeczy. Kierowcy najczęściej wożą ze sobą podstawowe klucze, koło zapasowe, podnośnik, dodatkowe żarówki czy też komplet zapasowych bezpieczników. Nie wszyscy użytkownicy samochodów wiedzą, co na pewno musi być w samochodzie.

Obowiązek posiadania apteczki w samochodzie

Do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu należą gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica musi mieć ważną homologację, która powinna być przedłużana, najlepiej co roku. Pojemność gaśnicy, wożonej w aucie, nie może być mniejsza niż 1 kg. Również miejsce, w jakim powinna się ona znajdować, jest określone przepisami. Nie można wozić jej w bagażniku, ponieważ jest do niego utrudniony dostęp. W razie konieczności użycia gaśnicy, ważne jest szybkie działanie. Dlatego też warto wozić ją np. pod siedzeniem pasażera. Jeżeli podczas kontroli drogowej funkcjonariusz znajdzie gaśnicę w bagażniku, może wystawić mandat.

Drugim obowiązkowym elementem jest trójkąt ostrzegawczy. On także musi posiadać homologację. Jego użycie jest niezbędne w określonych sytuacjach. Jako kierowca, należy znać te sytuacje i przepisy dotyczące ustawienia trójkąta. Za brak tego elementu również możemy dostać mandat.

Do nieobowiązkowych rzeczy, jakie znajdują się w samochodach należą: kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, podnośnik, klucz do kół, linka holownicza, a także apteczka.

Mimo, że są to elementy nieobowiązkowe, na pewno niektóre z nich znajdują się w każdym samochodzie. Jeżeli chodzi o apteczkę samochodową, to z jej obecnością w autach bywa różnie.

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie

W samochodach osobowych, które są wykorzystywane do celów prywatnych nie musi być apteczki. Są jednak samochody, które apteczkę pierwszej pomocy muszą mieć w swoim wyposażeniu. Środkami transportu, w których obowiązkowe jest jej posiadanie są: autobusy, busy oraz ciężarówki przewożące ludzi, taksówki oraz auta służące do nauki jazdy i egzaminowania. Pojazdy te mają obowiązek prawny posiadać w swoim wyposażeniu apteczkę samochodową.

Apteczka samochodowa, mimo tego, że jest nieobowiązkowym elementem wyposażenia, powinna znaleźć się w aucie. W Polsce mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, a bez apteczki samochodowej dopełnienie tego obowiązku jest utrudnione. Ważne jest też odpowiednie jej wyposażenie. Dobrze skomponowana apteczka powinna zawierać niezbędne środki opatrunkowe, jałowe gazy, plastry, opaski uciskowe, nożyczki oraz koc ratunkowy. Komponując apteczkę samochodową warto poradzić się aptekarza. Powinien on doradzić, co jest niezbędne, a czego nie powinno w niej być.

Jak już zostało napisane, w Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki samochodowej w autach. Jednak bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem byłby jej brak w samochodzie. Podczas wypadku należy udzielić pomocy poszkodowanym. Bez apteczki i odpowiednich materiałów, nie ma takiej możliwości. Dlatego, w porozumieniu z aptekarzem, warto tak skomponować apteczkę samochodową, aby rzeczywiście zawierała elementy potrzebne do udzielania pomocy poszkodowanym.

1 Komentarz on "Czy posiadanie apteczki w samochodzie jest obowiązkowe?"

  1. Apteczka nie jest obowiązkowa a moim zdaniem powinna.Dużo miejsca nie zajmuje a życie może uratować.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.