Przepisy ruchu drogowego: piesi na drodze

shutterstock_118261138_small

Obowiązki kierowców

Obowiązkiem kierowcy zbliżającego się do oznaczonego przejścia dla pieszych jest zachowanie maksymalnej czujności i ostrożności, na wszelki wypadek warto również odrobinę zwolnić. Na mocy obowiązujących przepisów kierowca zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. W konsekwencji oznacza to, że nie wolno zmuszać pieszego do zatrzymania się lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu. W okolicy przejścia dla pieszych zabronione jest wyprzedzanie innych pojazdów. Kierowca może wjechać na przejście, dopiero wówczas gdy pieszy przejdzie połowę pasów od prawej do lewej i ich tory się nie krzyżują.

W przypadku osób z widoczną niepełnosprawnością, mogą one przechodzić na drugą stronę ulicy również w miejscach, gdzie nie ma przejść dla pieszych, obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa takiej osobie.

Piesi i ich obowiązki

Pieszy przed wejściem na przejście zobowiązany jest się upewnić, że nie wtargnie pod koła nadjeżdżającego pojazdu, musi zachować należytą ostrożność, nie może wychodzić zza innych pojazdów. Dozwolone jest przechodzenie poza przejściem dla pieszych, jeśli odległość do niego wynosi ponad 100 m, w takim przypadku obowiązkiem pieszego jest ustąpienie pierwszeństwa pojazdom mechanicznym.

Osoby przechodzące przez przejście dla pieszych nie mogą zwalniać kroku lub zatrzymywać się na zebrze bez wyraźnej przyczyny. Co więcej przepisy ruchu drogowego zabraniają przechodzenia przez drogę w miejscu o ograniczonej widoczności, przebiegania przez ulicę, oraz przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym zamontowano urządzenia zabezpieczające oddzielające chodnik od jezdni.

Obowiązki rowerzystów

Wraz z nastaniem mody na zdrowy tryb życia nasilił się na naszych drogach problem rowerzystów korzystających z przejść dla pieszych. W myśl przepisów, zabronione jest przejeżdżanie rowerem lub motorowerem przez przejście. Z pojazdu należy zsiąść i przeprowadzić go przez pasy. Wyjątkiem od tej reguły są dzieci do lat 10, znajdujące się pod opieką osoby dorosłej,  jadąc na rowerze są one traktowane jako pieszy.

1 Komentarz on "Przepisy ruchu drogowego: piesi na drodze"

  1. Nie ma nic gorszego od pieszego, który się nie rozgląda tylko od razu wchodzi na przejście dla pieszych. Co z tego, że kierowca uważa i się rozgląda jak taki pieszy wychodzi i nic go nie interesuje.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.