Jak powinniśmy przygotować samochód do badań technicznych?

badanie techniczne auta

Badania techniczne mają na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i na tej podstawie dopuszczenie go do ruchu albo skierowanie do potrzebnych napraw, aby można było bezpiecznie poruszać się nim po drogach. Aby pojazd bez problemów przeszedł badania, wielu kierowców specjalnie go przygotowuje. O czym warto pamiętać?

Im młodszy samochód, tym mniej problemów z badaniami technicznymi – im jednak jego wiek jest większy, tym więcej trudności staje na drodze kierowcy, co dodatkowo zaczyna wiązać się ze sporymi kosztami.

Zgodnie z przepisami badaniom technicznym należy poddawać wszystkie samochody, z wyjątkiem tych zabytkowych. W przypadku pojazdów nowych pierwsze badania techniczne wykonuje się po 3 latach, następnie po 2 latach, a potem już co roku. Samochody starsze trzeba poddawać badaniom technicznym każdego roku.

Bez badań technicznych samochód nie może legalnie poruszać się po drogach – warto więc pamiętać o terminach dokonania badań i przyjechać na nie o czasie. W przeciwnym przypadku grożą nam kary i, oczywiście, brak możliwości korzystania z danego pojazdu. Na szczęście można wykonać badania techniczne w Warszawie, ale też każdej innej, nawet małej, miejscowości.

W trakcie badań technicznych sprawdzane są między innymi:

  • dokumentacja pojazdu
  • stan ogumienia
  • oświetlenie
  • układ kierowniczy
  • układ hamulcowy
  • podwozie i zawieszenie
  • nadwozie i osprzęt
  • toksyczność spalin
  • instalacja elektryczna

Jeśli zatem kierowca zauważa, że któraś z części albo któryś z układów w jego samochodzie nie działa prawidłowo, na przykład hamulce nie hamują tak mocno jak powinny albo stan opon nie jest najlepszy, wtedy powinien pomyśleć o dokonaniu wymiany tych elementów na nowe.

Dzięki sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu jeszcze w domu, a także wykonaniu potrzebnych napraw przed badaniami technicznymi, kierowca będzie mógł zaoszczędzić pieniądze. Warto pamiętać o tym, że jeśli pojazd nie przejdzie badań technicznych, trzeba będzie dokonać wskazanych napraw, a także dodatkowo podejść do jeszcze jednych badań i za nie zapłacić. Zatem jeśli wiemy, że jakieś komponenty czy układy nie są w pełni sprawne, najlepiej zadbać o nie wcześniej.

Napisz pierwszy komentarz on "Jak powinniśmy przygotować samochód do badań technicznych?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.