Szerokość felgi a szerokość opony

Szerokość felgi a szerokość opony

Każdy kierowca co najmniej dwa rady do roku wymienia opony w swoim samochodzie. Jednak tu pojawia się pierwsza zasadnicza kwestia, jaki rozmiar opony wybrać? Wydaje się to rzeczą bardzo prostą, ale okazuje się, że prawidłowy wybór szerokości opony do rozmiaru felgi nie jest tak banalny, jak mogłoby się wydawać.

Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo. Opona stanowi jedyny styk samochodu z podłożem, a co za tym idzie tylko obręcz felgi ma wyłączną możliwość przeniesienia wszelkich sił (hamowania lub przyśpieszania) na oponę. Każdy producent samochodów, czy opon poleca konkretny rozmiar opony w stosunku do felgi. Jednak istnieje pewna możliwość zmiany szerokości opony do rozmiaru obręczy. Pamiętać należy, aby opona nie była znacząco za mała lub za duża, gdyż nie będzie możliwy jej prawidłowy oraz bezpieczny montaż. Wspomniana możliwość regulacji opiewa bowiem na około 0,5 cala. Dla przykładu, jeśli opona ma rozmiar 185/80/R15, to szerokość samej felgi możliwej do montażu będzie wahała się od 4,5 do 6 cali, gdzie optymalna i zalecana przez producenta szerokość do 5 cali. Jednak bywają przypadki, gdzie sam producent samochodu w porozumieniu z firmą wytwarzającą ogumienie tworzy opony o charakterystycznym i nie spotykanym rozmiarze, które są dedykowane jedynie do konkretnego samochodu. Ta celowość ma jednak głębszy sens, z zasady dotyczy bowiem samochodów super sportowych, gdzie przeciążenie przenoszone na opony jest tak duże, że zastosowanie innych opon mogłoby zagrażać bezpieczeństwu.

Pamiętając o bezpieczeństwie trzeba mieć na uwadze, iż zmiana szerokości felgi do szerokości opony znacząco wpływa na możliwości jezdne samochodu. Kwestia ta działa dwutorowo: może spowodować że samochód będzie podsterowny (trudniej będzie nim wchodzić w zakręty, tak jakby coś uniemożliwiało prawidłowy skręt), lub będzie nadsterowny (samochód nawet przy małym ruchu kierownicą będzie „latał” po drodze). Wszelkie modyfikacje szerokości opony w stosunku do szerokości felgi należy robić z głową, a najlepiej poprosić o radę wyspecjalizowane firmy, które znają się na rzeczy.

Napisz pierwszy komentarz on "Szerokość felgi a szerokość opony"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.