Tory rajdowe w Polsce

shutterstock_79606339_small

Wyścigi samochodowe i motorowe są niezwykle pasjonującym sportem, cieszą się sporą popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Bardzo często miłośnicy szybkiej jazdy organizują nocne, nielegalne wyścigi na ulicach dużych miast, prym w tym względzie wiedzie Warszawa. Stwarzają tym samym ogromne zagrożenie zarówno dla siebie jak i dla pozostałych użytkowników dróg. Zapominają w tym wszystkim, że przecież istnieją specjalnie przygotowane tory rajdowe, na których bezpiecznie można się ścigać, w Polsce co prawda tylko dwa, ale to zawsze coś.

Tory wyścigowe w Polsce

Poznań

Najpopularniejszym torem wyścigowym w naszym kraju, jest ten ulokowany w Poznaniu. Powstał on na miejscu starych pasów startowych należących do poznańskiego lotniska Ławica. Tor składa się z dwóch części: pętli o szerokości 12 m i długości 4083 m. przystosowanej do wyścigów samochodowych i motorowych oraz niemal 1,5 km odcinek dla zawodów kartingowych, Koszt wynajęcia toru na 8 godzin (minimalny czas), to kwota rzędu kilkuset złotych. Osoba chcąca wynająć tor musi posiadać licencję wyścigową BC.

Kielce

Tor powstał w 1977 roku, znajduje się w Miedzianej Górze, kilkanaście kilometrów od Kielc. Podobnie jak w Poznaniu, tak i tutaj tor można podzielić na dwie części – dużą pętlę, która mierzy 4160 m, oraz małej pętli o długości 1140 m. Na terenie obiektu znajduje się także tor kartingowy o długości 880 m. W Kielcach rozgrywane są Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Tor ten uznawany jest za drugi, najbardziej atrakcyjny obiekt wyścigowy, zaraz po Torze Poznań. Godzina jazdy po torze to koszt 500 zł netto.

Oprócz torów przeznaczonych dla samochodów i motorów na mapie Polski znajduje się również wiele punktów z torami kartingowymi (Bydgoszcz, Wyrazów k. Częstochowy, Lublin, Radom, Koszalin, Gostyń, Pomorze-Pszczółki), rally crossowymi (Słomczyn, Toruń).

Napisz pierwszy komentarz on "Tory rajdowe w Polsce"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.