Czy warto używać klimatyzacji zimą?

używanie klimy zimą

Klimatyzacja to wynalazek XIX wieku, który odmienił nasz komfort pracy. Korzystamy z niej w biurach, domkach letniskowych, mieszkaniach, ale także samochodach. Wykorzystujemy ją po to, aby zapewnić stała temperaturę w pomieszczeniach, schłodzić powietrze albo je ogrzać. Poprawia ona nasze samopoczucie w każdej porze roku i w rozmaitych miejscach. Jednak ma także wiele innych atutów, o których nie każdy jest świadomy.

Dlaczego używamy klimatyzacji w samochodzie zimą?

Zapewne niejednokrotnie wsiedliście rano do samochodu i mieliście zaparowane szyby od wewnątrz. Jeżeli w nocy był przymrozek i pozostawiliście auto na otwartej przestrzeni, to zapewne zdziwiliście się, że musicie skrobać szyby także w jego wnętrzu. Wpływ na to ma bardziej wilgotne powietrze w okresie zimowym. Ponadto wiele razy wsiadaliście do samochodu w przemokniętym od deszczu czy śniegu płaszczu i nie włączaliście klimatyzacji. Pod butami mogliście wnieść także duże ilości śniegu, który pozostał w aucie. Ta wilgotność pozostawała w samochodzie, bo nie miała jak zostać usunięta ze szczelnie zamkniętego auta. Dlatego też warto korzystać z klimatyzacji w samochodzie zimą. Wystarczy włączyć ją na chwilę i skorzystać z zamkniętego obiegu. Wówczas powietrze wewnątrz pojazdu osuszy się szybciej i bardziej efektownie. Możecie sobie nieco pomóc wycierając szyby, ale nie unikajcie używania klimatyzacji. Działanie jej jest bardzo ważne w utrzymaniu stałego poziomu wilgotności w samochodzie. Ponadto zapewnia to bezpieczeństwo w czasie jazdy, oszczędzanie czasu na odśnieżanie i osuszanie auta.

Klimatyzacja w samochodzie zimą a eksploatacja

Powszechnie wiadomo, że używanie klimatyzacji zimą i latem wpływa na zwiększone zużycie paliwa. Dlatego też wielu rezygnuje z jej używania w czasie przymrozków. Jest to jednak bardzo duży błąd. Ażeby klimatyzacja poprawnie działała, to należy z niej korzystać bez przerwy. Uruchamiając ją przynajmniej na piętnaście minut w każdym tygodniu zapewniamy jej stałe smarowanie układu chłodzącego. Jeżeli zrezygnujecie z jej używania w czasie zimy, to wiosną może okazać się, że Wasza oszczędność okazała się zgubna.

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie przed zimą i latem

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że klimatyzacja wymaga przeglądów. Zastanówcie się jednak nad jej sposobem działania. Osusza ona powietrze w naszych samochodach, czyli zbiera wilgotność. W ten sposób układ wentylacyjny gromadzi grzyby i pleśń. Jest to niekorzystne dla naszego zdrowia, a wielu alergików ma z tym wielkie problemy. Dlatego też warto skontrolować klimatyzację w samochodzie przez zimą oraz latem, aby cieszyć się dobrej jakości powietrzem i jej długotrwałym działaniem.

Nie bójcie się używać klimatyzacji w samochodzie zimą. Wystarczy zadbać o jej stałe przeglądy, a będziecie mogli korzystać z niej przez wiele lat i cieszyć się dobrej jakości powietrzem. Pamiętajcie, że w ten sposób dbacie o swoje zdrowie, bo niwelujecie wilgotność. Ponadto używając jej regularnie zaoszczędzicie sobie wysokich wydatków na jej naprawę. Korzystając z niej zimą, uniknięcie wsiadania do samochodu z zamarzniętymi szybami od środka czy mokrymi uszczelkami przy drzwiach. Osuszanie pojazdu jest ważne szczególnie w czasie zimy i należy o tym pamiętać z ekonomicznych przesłanek.

Napisz pierwszy komentarz on "Czy warto używać klimatyzacji zimą?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.