Jak zarejestrować auto z zagranicy?

jak zarejestrować samochód

Drobne niedopatrzenie i zwlekanie do ostatniej chwili może spowodować, że nasze nowe auto nie otrzyma tablic. Zarejestrowanie pojazdu jest nieco czasochłonne, dlatego radzimy gdzie się zgłaszać i jakie dokumenty ze sobą zabierać.

W momencie, gdy wjeżdżamy samochodem na polskie granice, mamy w przeciągu 14 dni obowiązek zgłosić ten fakt w urzędzie celnym (właściwym dla twojego miejsca zamieszkania) deklaracji akcyzowej AKC – U, zaś w okresie 30 dni (nie później jednak niż do dnia zarejestrowania auta) należy opłacić wyliczony podatek. W sytuacji, gdy pojazd jest sprowadzony spoza krajów wspólnoty, musimy zgłosić w urzędzie celnym na granicy zgłoszenie celne SAD, a następnie opłacić cło, którego można dokonać w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Po przyjeździe do kraju trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego w celu opłacenia podatku VAT (w sytuacji gdy auto pochodzi spoza UE lub jest nowe) lub uzyskać zaświadczenie VAT 25, że taki podatek nam się nie należy. Tego podatku nie trzeba opłacać, jeśli pojazd został zakupiony w kraju UE w cenie brutto. Aby otrzymać zaświadczenie, trzeba wypełnić wniosek VAT – 24 i dokonać drobnej opłaty. Urząd skarbowy na wydanie takiego wniosku ma 7 dni. Na samym początku najlepiej zebrać wszystkie wymagane dokumenty, ponieważ przepisy są różnie interpretowane przez poszczególne wydziały komunikacji. Dodatkowo lepiej skrupulatnie się dowiedzieć, jakich dokumentów wymaga dany urząd.

Dokumenty auta sprowadzanego z zagranicy

Dokumentami, które będą potrzebne na pewno, są: dowód zakupu samochodu sprowadzonego z zagranicy (może być faktura VAT lub inna deklaracja potwierdzająca kto jest jego właścicielem), dowód rejestracyjny i tablice, dowód uiszczenia opłaty recyklingowej (zawierające takie weryfikujące dane jak numer VIN, nadwozia i podwozia), dowód odprawy celnej przywozowej, zaświadczenie wydane przez właściwy organ, papier potwierdzający o pozytywnym wyniku badania technicznego (choć to ostanie nie zawsze jest wymagane) oraz tłumaczenia sporządzonych w obcym języku na język polski, dokonanego przez tłumacza przysięgłego.

Rejestracja auta z zagranicy – w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania – wydziale komunikacji, wypełniamy wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Można to zrobić w domu, drogą internetową. Następnie wniosek ten składamy wraz z wymaganymi dokumentami w urzędzie. Warto zabrać ze sobą dowód tożsamości. Niestety nie obejdzie się bez dodatkowych opłat, które trzeba uiścić w urzędzie za tablice rejestracyjne, nalepki kontrolne i legalizacyjne, dowód, kartę pojazdu, pozwolenie czasowe i inne formalności. Jeżeli wszystkie procedury przejdziemy pomyślnie otrzymamy tzw. „miękki” dowód rejestracyjny, który jest ważny przez 30 dni. Jego ważność możemy przedłużyć o maksymalnie 14 dni. W tym czasie urząd sprawdzi wszystkie certyfikaty i jeśli nie znajdą żadnych nieprawidłowości, to zleci wydrukowanie już stałego dowodu. Procedura ta może trwać od tygodnia do nawet miesiąca. Aby się dowiedzieć czy wszystko ułożyło się pomyślnie wystarczy wejść na stronę www.pojazd.pwpw.pl i sprawdzić status sprawy.

Gdy otrzymaliśmy już „twardy” dowód rejestracyjny, nie zapominajmy o wykupieniu ubezpieczenia OC. Najlepiej dokonać tej operacji w dniu zarejestrowania pojazdu, zanim wyjedzie on na drogę publiczną. Transakcję trzeba wykonać nawet jeśli polisa jest nadal ważna przez zagranicznego ubezpieczyciela. Dlatego nie warto odwlekać z jej zakupem. Konsekwencje są srogie, a kara bez ważnego ubezpieczenia może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Napisz pierwszy komentarz on "Jak zarejestrować auto z zagranicy?"

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.